• Со попуст
  • Неодамнешно
Меѓународен Блок На Црвениот Крст од 6 Х 3 САД Поштенски Марки

Меѓународен Блок На Црвениот Крст од 6 Х 3 САД Поштенски Марки

 
DEN 1436.80

Количината на стоката
Това е достапна

Сад #1016, издадена во чест На Меѓународниот Црвен Крст, беше првата двобојна американска поштенска марка некогаш произведена на ротациониот печат Убави марки за додавање во вашата колекција. Швајцарскиот хуманитарец И бизнисмен Хенри Динан Го основал Меѓународниот Црвен Крст во 1863 година. Додека бил на службено патување Во Солферино, Италија, Во 1859 година, Динан бил сведок на Битката Кај Солферино, во која биле убиени или ранети речиси 40. Шокиран од недостатокот на медицинска нега, Динан го остави својот бизнис настрана и веднаш почна да се грижи за ранетите. Тој ги убеди локалните жители да помогнат без дискриминација. Динан предложи да се воспостават сите цивилизирани земји".постојани општества на волонтери кои во време на војна ќе им дадат помош на ранетите без оглед на нивната националност. Во 1863 Година, Динан помогна да се организира конференција со неколку други земји за развој на стратегии за подобрување на медицинските услуги во битка. На 26 октомври, делегати од 16 нации се состанаа Во Женева, Швајцарија, за да започнат со поставување на темелите за таква организација. Како резултат на тоа, конференцијата започна национални здруженија за помош.


Клучни карактеристики

Слични производи во категоријата