• Со попуст
  • Неодамнешно
Главен Суд На Палатата Во Паленке [горниот предмет]; Внатрешноста На Каса Бр. III, Во Паленке [понизок предмет]

Главен Суд На Палатата Во Паленке [горниот предмет]; Внатрешноста На Каса Бр. III, Во Паленке [понизок предмет]

 
DEN 0.33

Количината на стоката
Това е достапна

Рачно обоена затемнета литографија, по Кетервуд, исечена на сликата и монтирана на картичка како што е издадено, мастило пресуди граница и мастило ракопис плоча број во долниот десен агол До објавувањето на делото На Алфред Модсли на крајот на векот, "Ставовите" На Кетервуд беа најголемиот запис за Иконографијата На Маите и примарен визуелен запис за повторното откривање на цивилизацијата На Маите.Кетервуд регрутирал некои од најистакнатите литографи во Лондон за да ги преведе неговите оригинали на камен : dreрју Пикен, Хенри Ворен, Вилијам Парот, Џон К.Борн, Томас Шотер Бојс и Џорџ Белтон мур. Фредерик Кетервуд Беше Британски архитект и уметник со силен интерес за археологијата. Овие комбинирани таленти го наведоа Да го придружува Американскиот патник и истражувач, Џон Лојд Стивенс, на две патувања во регионот На Маите во јужно мексико во 1839 и 1841 година. Овие истражувања резултираа со две познати дела На Стивенс, "Инциденти на Патување Во Централна Америка, Чиапас и Јукатан "и" Инциденти на Патување Во Јукатан". Овие неизмерно популарни дела, камен темелници во студиите На Маите, беа илустрирани од Кетервуд и го инспирираа да преземе поголемо портфолио. Од Кетервуд, хаксли пишува : "Кетервуд припаѓа на еден вид, уметникот-археолог, кој е само исчезнат.


Клучни карактеристики

Слични производи во категоријата