• Со попуст
  • Неодамнешно
Ва-Баун-Види, Шеф На Потаватомија

Ва-Баун-Види, Шеф На Потаватомија

 
DEN 1.33

Количината на стоката
Това е достапна

Портретите На Мекени и Хол остануваат еден од најкомплетните и најшарените записи на лидерите на Индијанците од средината на 19 век Првично нарачан Од Началникот На Индиските Работи Томас Мекени за време На домородната американска делегација во главниот град во 1820-тите, оригиналните слики во масло Од Чарлс Бирд Кинг беа уништени во пожар во Институтот Смитсонијан, а овие портрети ќе беа изгубени засекогаш доколку мекени не нарачаше литографски копии За Кои Џејмс Хол го напиша историскиот текст. Овие беа објавени во три тома во 1830-тите и 1840-тите.


Клучни карактеристики

Слични производи во категоријата